Zekat’ın Önemi ve Faydaları

Zekat’ın Önemi ve Faydaları

Zekat’ın Önemi ve Faydaları

İslamın beş şartından dördüncüsü zekât vermektir. Hicretin ikinci yılında oruçtan önce farz olmuştur. Mal ile yapılan ibadettir.

Zekât, dini ölçülere göre zengin olan Müslümanların seneden seneye mahnm ve parasının kırkta birini fakir olan Müslümanlara vermesidir. Zekât, Kur’an-ı Kerim’de namaz ile birlikte otuz yedi yerde geçmektedir. Zekâtın üzerinde bu kadar çok durulması onun dinimizde büyük önem taşıdığını göstermektedir.

Zekât, kalbi cimrilik hastalığından, malı fakirin hakkından temizleyen, zenginlerde şefkat ve merhamet duygulannı geliştiren bir ibadenir. Zekât sayesinde fakirlerin kalbindeki haset ve kıskançlık or
tadan kalkar. Kendilerine yardım eden zenginlere karşı sevgi ve saygı meydana gelerek toplumda birlik ve kardeşlik kuvvetlenmiş olur.

İslam dini, toplumun dertlerini tedavi eden, ihtiyaçlanm karşılayan birçok esaslar getirmiştir. Allah’ın emri olan zekât, bir sosyal yardımlaşma sistemidir. Zekât malın büyümesini ve bereketlenmesini sağlar. Zekâtı verilen serveti, yok olmaktan, kötü insanlann zaranndan Allah korur. Sevgili Peygâmberimiz şöyle buyuruyor: “Mallannızı zekât ile koruyunuz.”

Zekât, Müslümanlıkta samimi olup olmadığımızın bir ölçüsüdür. Zekâtmı veren; Allah’a kullukta samimi olduğunu göstermiş, kendisine bu zenginligi veren Rabbine karşı teşekkür vazifesini yerine getirmiş olur. Zekâtını veren zengin, fakirlere yardım eden, yoksullann yüzünü güldüren sevimli ve faydalı insandır.

 

ZEKATI KİMLER VERİR?

Aşagıdaki şartlan taşıyan kimseler zekât vermekle mükellef olur:

 

1. Müslüman olmak.

2. Akıllı olmak.

3. Erginlik çağına gelmiş olmak. 4. Hür olmak.

5. Dinen zengin (yani aslî ihtiyaçlanndan ve borçlarından başka “nisap” miktarı mala veya paraya sahip) olmak.

6. Zekât, verilmesi gereken mal veya para:

  • a) Nisap miktarına (Yani 80.18 gr. Altın değerine ulaşmış olmak.
  • b) Sahibinin elinde tam bir kamerî yıl kalmış olmak.
  • C) Hakikaten veya hükmen artıcı nitelikte olmak gerekir.

 

Din kategorisi içerisinde yer alan diğer yazılarımızı incelediniz mi? Sizin için faydalı içeriklerimizin olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ZEKATI KİMLER VERİR?, Zekatın Faydaları, Zekatın Önemi Nedir
Eklenme Tarihi: 3 Aralık 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın