Windows 10 Veri Kullanımına Nasıl Bakılır?

Windows 10 Veri Kullanımına Nasıl Bakılır?

Windows 10 Veri Kullanımına Nasıl Bakılır?

Windows 7, windows8 den Windows 10’a geçiş yaptıktan sonra kullanım ile ilgili birçok problemle karşılaşmaktayız. Yeni arayüz ile birlikte tüm Windows özellikleri’nin gruplaştırılarak farklı sekmeler altında toplanmasıyla birlikte aradığımız özellikleri veya sekmeleri bulmakta büyük sorun yaşamaktayız. Git gide alışsakta ilk başlarda yeni arayüzü öğrenmemiz uzun zaman alacak gibi görünüyor. Bizlerde sizlere bu konuda yardımcı olmayı hedefliyoruz.

Bunlardan biriside internet kullanım değerlerimizi kontrol edememiz. İşte Windows 10da böyle bir problem mevcut. Yeni Windows 10 kullanıcıları bilgisayarın açılışından itibaren kullanmış olduğu interneti görmek istemekte. Özellikle 3g internet kullanıcıları kotalı olarak internet kullanmalarından dolayı veri kullanımı çok mühimdir.

Günümüzde denetleyici kurum tarafından yapılan baskılarla birlikte kota ve akn veya akk problemine çözüm bulunulmaya çalışılsada 2019 da akk ve akn problemi kalmayacağını bilmenizi isteriz. BTK tarafından çıkarılan kararla bu duruma son verildi. Daha fazla konumuzdan uzaklaşmadan veri kullanımına nasıl bakılır bi göz gezdirelim.

 

Windows 10’da İnternet Kullanımına Bakma

 

Bunun için yapmanız gereken Windows 10’da ekranın sol alt taraftaki Windows logosuna Mouse sol clik ile tıklayın. Ardından çıkan pencereden aşağıdaki resimdeki kırmızı kutu içerisindeki ayar işaretine tıklayınız.

 

windows-10-veri-kullanimi-goruntuleme-1

 

Açılan pencereden “Ağ ve İnternet” sekmesine tıklayınız. (Aşağıdaki görselde gösterilmiştir)

 

windows-10-veri-kullanimi-goruntuleme-2

 

 

Açılan pencerede sol menüde bulunan “Veri Kullanımı” sekmesine tıklayınız.

 

windows-10-veri-kullanimi-goruntuleme-3

 

Sağ bölümde bulunan “Genel Bakış” sekmesinden hangi wifi den kaç gb internet kullandığınızı, hangi günler arası kaç gb kullandığınızı buradan ayarlayarak görebilmektesiniz.

 

windows-10-veri-kullanimi-goruntuleme-4

 

Dilerseniz daha önceden kaydedilen verileride temizleyebilirsiniz. Bunu yapmak için aşağıdaki işlemleri takip edebilirsiniz.

 

Windows 10 Veri Kullanım Kayıtları Nasıl Silinir?

 

Bunu yapmak için yine veri kullanım ekranındaki kısıma geliniz ve ardından “Uygulama başına kullanımı göster” ifadesine tıklayınız. Burada açılan pencerede bulunan “Kullanım İstatistiklerini Sıfırla” butonuna tıklayınız. Böylelikle şuana kadar kayıt edilmiş veri kullanım istatistikleri sıfırlanacak ve veriler silinecektir. Böylelikle tekrardan sıfırdan kayıt edilmesini sağlayabilirsiniz. Bu makaledeki işlemler sürümden sürüme değişikler gösterebilir.

 

Windows kategorisi içerisinde yer alan diğer makalelerimizi incelediniz mi? Sizin için faydalı içeriklerimizin olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: Kullanım İstatistiklerini Sıfırla, veri kullanım istatistikleri, veri kullanımına nasıl bakılır, Windows 10 Veri Kullanım Kayıtları Nasıl Silinir
Eklenme Tarihi: 2 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın