Turknet Port Yönlendirme Sorunu Çözümü

Turknet Port Yönlendirme Sorunu Çözümü

Turknet Port Yönlendirme Sorunu Çözümü

İnternet servis sağlayıcıların kampanyaları bizleri her zaman daha avantajlı olan tarifelere geçiş için cezb etmiş veya zorlamış durumda. Türk Telekom’un hizmetinden memnun kalmayanlar’ın Turkcell, Vodafone, Turknet vb. firmalara geçiş sağlamaları neredeyse kaçınılmaz. Vermiş oldukları internet hızlarını bilgisayara çatal takarakta almak mümkün.

Turknet’e geçiş yapan kullanıcılar’ın en çok şikayet ettikleri konulardan birisi port açamama sorunudur. Bunun sebebi Turknet‘in Turk Telekom’un altyapılarını kullanmasıyla birlikte kiralamış olduğu ipv4 adresinin az olmasıdır. İpv4 adresi zaten dünya üzerinde azalmasından dolayı Turknet yetkilileride cgn ip sistemini kullanmaktadırlar. Cgn İp nedir diyorsanız aşağıdaki maklemizden inceleyebilirsiniz.

 

Bkz. Cgn İp Nedir?

 

Cgn ip ile müşterilerin internete çıkmasını sağlayan Turknet, portları cgn ipde müşterilerin güvenliği için engellemesi gerekmekte. Bu nedenle açtığınız portlardan erişim sağlayamamaktasınız.

 

Cgn İp Sorunu Nasıl Çözülür?

Cgn ip sistemini çözmek için 2 yöntem mevcuttur.

 

1- Vpn kullanarak port açma

2- Statik İp

 

 

1- Vpn Kullanarak Port Nasıl Açılır?

vpn-nedirVpn ile port engelini kırmanız mümkündür. Port açamadığınız taktirde bazı vpn hizmeti sunan firmalar portlarınızı açmanızada imkan tanıyor.

Bunu bizzat denedik ve sonuç pozitif. Yani port açılabiliyor. Ancak şöyle bir durum var ki; vpn programının aylık ücreti 15 TL – …… TL arasında iken statik ip Turknet’te 12 TL ye satılmaktadır. (10.07.2018 için fiyat tarfesidir.) Yani vpn programını kullanmak ne kadar mantıklı bilemiyoruz.

Bu nedenle vpn’ye ihtiyaç duymuyorsanız ve bağlantılarınızın gizli kalmasını istiyorsanız vpn programlarını tercih edebilirsiniz.

Not: Vpn programı alırkende mutlaka port engelini kırabilen vpn programlarını tercih edin.

 

2- Statik İp İle Port Nasıl Açılır?

statik-ip

Statik ip ile port yönlendirmek için öncelikle yapmanız gereken ISS ile yani İnternet Servis Sağlayıcısı (Türk Telekom, Turkcell Super Online, Vodafone, Turknet, Mileni v.b) ile irtibata geçip statik ip almak istediğinizi ve tanımlama işleminin gerçekleşmesini isteyiniz. Yaklaşık olarak 15 dk içerisinde internetinizde kesinti olmaksızın (bazı durumlarda 2- 3 dk kadar kesinti yaşanabiliyor) statik ip adresine sahip olabilirsiniz. Böylelikle açtığınız portlara gönderilen istekler yanıtlanabilecektir.

 

 

 

Statik İp’de Nelere Dikkat Edilmelidir?

Statik ip adresi dünya üzerinde sadece size tanımlanan bir ip adresidir. Dünya üzerinden nereden istek gönderilirse bu ip adresine sizlere erişim sağlanacaktır. Bir nevi parmak izinizde denebilir. Bu ip adresini art niyetli kişilerin öğrenmesi durumunda saldırılarla (ddos, botnet v.b) karşılaşabilirsiniz. Hatta sizin haberiniz olmadan bilgisayarınızdan veriler bile transfer edilebilir. Bu nedenle dikkatli kullanılması ve sağda solda paylaşımaması gerekmektedir.

 

Sorun Çözümü kategorisi içerisinde yer alan diğer çözümlerimizi incelediniz mi? Sizin için faydalı içeriklerimizin olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

İnternet kategorisi içerisinde yer alan diğer makalelerimizi incelediniz mi ? Sizin için faydalı içeriklerimizin olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: cgn ip, Cgn İp Sorunu Nasıl Çözülür, Statik İp İle Port Nasıl Açılır, Statik İp'de Nelere Dikkat Edilmelidir, Vpn Kullanarak Port Nasıl Açılır
Eklenme Tarihi: 10 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın