Suya Düşen Elektronik Alet Nasıl Kurtarılır?

 

Gündelik hayatımızda sıkça başımıza gelen durumlardan biriside elektronik aletlerimizi suya düşürmemizdir. Bu aletlerden en popüler olanı ise telefonlarımızdır.

Suya düşen telefonları nasıl kurtaracağımız ile ilgili internette birçok makale yer almaktadır.

Kimi makale gerçeği yansıtırken kimiside sadece laf olsun diye yer almaktadır. Size burada bahsedeceğimiz yöntemler ile telefonlarınızı veya elektronik aletlerinizi eskisi gibi çalıştırabileceksiniz.

 

Su Değen Elektronik Alet Nasıl Kurtarılır?

Su değen elektronik aletiniz şayet telefon ise ilk yapmanız gereken şey hemen bataryasını çıkartmak olacaktır. Bu işlemi çok hızlı uygulamanız gerekmektedir. Çünkü elektrik akımlarının geçtiği esnada suyla temas eden çip kısa devre yapacaktır ve telefonunuzun bozulmasına sebep olacaktır.

telefonu-pirince-koymakHemen bataryanızı çıkarttıktan sonra telefonunuzun suyunu emebilecek bir malzemenin üstüne telefonunuzu koyunuz. Örneğin havlu kağıt, havlu, bez vs.

Daha sonra kesinlikle tamamen kuruyana kadar dik bir şekilde bekletin yani oda sıcaklığında 3 4 gün, süreyi uzatmak sizin yararınıza olacaktır. Böyle yaptığınız taktirde kısa devre gerçekleşmeyecek ve arıza meydana gelmeyecektir. 2 3 gün beklettikten sonra pirinç içinde bekletilmesinde fayda var çünkü pirinç su ve nemi emecektir.

Dikkat telefonunuza asla ve asla kurutma makinası ile sıcak hava uygulamayınız.

suya-düşen-elektronik-alet-nasıl-kurtarılır

Diğer elektronik aletler içinse durum aynı şekildedir.

Örneğin bir elektikli motoru suya düşürdüğünüzü varsayalım.

Elektrikli motorun çalışıp çalışmadığını kontrol etmek için fişe takmak yerine güneşe suyun akabileceği bir pozisyonda koyup 1 hafta beklemek sizi yeni bir motor almaktan kurtaracaktır, tecrübeyle sabittir.

 

İşin mantığını söylemek gerekirse bir elektronik alete su kaçtığında eğer devre içerisinden elektrik geçmiyor ise su parçaya hiçbir zarar vermiyor.(Pas, kireç hariç) Eğer elektrik var ise elektrik gelen iki kabloyu birbirine değdirirmiş gibi bir durum oluşuyor. Buda elektronik aletinizin bozulmasına sebep oluyor.

 

1.5v-elektrikli-motorİsterseniz cüzi miktar ile satılan sol tarafta görüntüsü bulunan elektrikli motor üzerinde söylediklerimi deneyebilirsiniz.

Motoru suya sokun ve direk elektrik verin birde suya sokup çıkarttıktan sonra birkaçgün bekletip elektrik verin son durumuda yorumlara bekliyoruz.

 

 

Diğer elektronik aletlerin suya düşmesi sonucunda bu işlemi uygularsanız sorununuz çözülecektir.

Faydalı bir makale olması dileğiyle…

 

Diğer sorunlar ve çözümlerimiz ( Konu Linki )

Ev telefonunuz çalınca internet bağlantınız mı kesiliyor? Çözüm ( Konu Linki )

Yazar Hakkında

AnonimProfesor {Profesor}[email protected]

Paylaşılmayan bilginin kimseye faydası yoktur.

Yorumlar


Sen de Yorumla!( Dikkat! Yorum bildirimlerinden anında haberdar olmak için lütfen doğru mail adresi giriniz.)