Motor Blok Patlatırsa Ne Olur?

Motor Blok Patlatırsa Ne Olur?

Motor Blok Patlatırsa Ne Olur?

Motorun güç üretmesine yardımcı olan özel bir döküm ile oluşturulan motor bloklarının korunması gerçekten önemlidir. Hava, yakıt ile birlikte bu blokların içerisinde buluşarak gücü ortaya çıkarmaktadır. Bu durumun avantajları arasında en önemli olanın ise sağlam bir yapıya sahip olması nedeniyle çok kolay olmayacak bozulmaların ve hasarların yaşanabilmesidir.

 

Blok Neden Çatlar?

Bu parçanın bozulması dışarıdan gelen sert darbeler ile mümkün olabilir. Ancak bunun dışında havadan kaynaklı aşırı soğuma ve ısınma durumlarında çatlaklar oluşabilir. Bu durumun oluşmasında hararet en önemli etken olarak karşımıza çıkıyor. Yani aracın soğumasına yardımcı olan ve bu sayede yüksek performans alınmasına yardımcı olan suyun yeteri miktarda motorun içerisinde yer alması gerekiyor. Tabi bunun yanında farklı nedenlerde bu soruna neden olabilir. Pistonların ve yataklarının yerinden oynaması, termostat içinde çalışma sorunlarının yaşanması, suyun içeride kullanılmamasından dolayı donması da sorunlara neden olabilir.

 

Çatlak Oluşursa Ne Olur?

Motor bloğu iki katmandan oluşmaktadır. Çatlağın iç mi yoksa dış katmanda olup olmaması sorun açısından önemlidir. Motordan bu durum yaşandığı andan itibaren yeteri seviyede verim alabilmek çok da mümkün olmayacaktır. Bu çok ciddi bir sorun olduğu için kısa sürede fark edilmelidir. Aksi taktirde motorun tamamının zarar görmesi kaçınılmaz olur. Bu konuda daha detaylı bilgi almak ve işlemi gerçekleştirmek için oto sanayilere uğramanız gereklidir.

 

Genel kategorisi içerisinde yer alan diğer makalelerimizi incelediniz mi? Sizin için faydalı içeriklerimizin olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: Blok Neden Çatlar?, Çatlak Oluşursa Ne Olur?, Motor Blok
Eklenme Tarihi: 17 Kasım 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın