Modemdeki Tüm Portlar Nasıl Açılır?

Modemdeki Tüm Portlar Nasıl Açılır?

Modemdeki Tüm Portlar Nasıl Açılır?

 

Her ip adresi sanal olarak port denilen yollara bölünmüştür. Bu portlar sayesinde aynı bilgisayar üzerinden farklı bilgi veya dataların alışverişi kolaylaşmaktadır.

Portlar veriler arasında köprü görevi görmektedir. Örneğin bilgisayarınızda bulunan u torrent 6881 ile 6999 arasındaki köprüleri kullanmaktadır. Bu portlar sayesinde veriler nereye gideceklerini bilirler.

Şöyle düşünürsek,

Pes 2018 i torrentten indirmeyi düşünelim. Siz torrent dosyasını çalıştırıp indirmeye başladığınızda sizin gönderdiğiniz veriler, torrent dosyasının içinde olan verileri bulmaya çalışır. Tüm internet camiasında seed edenin verilerini aramaya başlar. Torrenti çalıştırdığınızda “eşlere bağlanıyor” demesi seeder’in port yardımıyla gönderdiği verileri yakalamaya çalıştığı anlamına gelir. Sizde bu porta bağlantı sağlayarak verileri çekmeye başlarsınız.

Portu kısaca bu şekilde özetledik. Gelelim asıl konumuza…

 

Modemin Tüm Portları Nasıl Açılır?

Modemin tüm portlarını açmak aslında basittir. Fakat bilgi eksikliğinden dolayı portları açamamaktayız.

Modemin tüm portlarını açmak için ilk başta modem arayüzüne giriş yapmamız gerekiyor.

 

192.168.1.1 ( Tıklayınız )

192.168.2.1 ( Tıklayınız )

modemin-tüm-portları-nasıl-açılır-1

 

Modem arayüzüne giriş yaptıktan sonra kimi modeme göre “Nat” kimisine göre “İletim” yazan sekmeye tıklıyoruz.

 

modemin-tüm-portları-nasıl-açılır-2

 

Açılan sekmelerden “DMZ” ye tıklıyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken nokta şu ki sanal sunucu veya port yönlendirmeye basmıyoruz arkadaşlar. “DMZ“ye basıyoruz.

 

modemin-tüm-portları-nasıl-açılır-3

 

Açılan pencerede “DMZ Host İp Adresi” yazan yere bilgisayarınızın ip adresini giriyorsunuz.

Cmd ile ip adresi öğrenmek

Başlat -> arama bölümüne “cmd” yazınız ve açınız. Çıkan pencereye “ipconfig” yazıp enter’a basınız. Eğer kablosuz  bağlanıyorsanız Kablosuz Lan Bağlaştırıcısı’nın hemen altındaki İPv4 Adresinizi, kablolu bağlanıyorsanız Kablolu Lan Bağdaştırıcısındaki ipv4 adresinizi “DMZ Host İp Adresi” bölümüne yazıyorsunuz.

modemin-tüm-portları-nasıl-açılır-4

 

Artık tüm portlarınız aktif. Dilerseniz kullandığınız portları, port kontrol sitelerinden bakabilirsiniz. Kapalı görünen portlar kullanılmadığı için bu şekilde gözükmektedir. 

Önemli Uyarı!

Tüm portları açmanız ip adresinizi bilen şahıslar tarafından internete bağlı cihazlarınıza saldırı yapılmasını kolaylaştıracaktır. Bu konuda önlem almanızı tavsiye ederiz.

Yapamayanlar yoruma nerede takıldıklarını yazarlarsa yardımcı olmaya çalışırız. Gerekirse uzaktan bağlantı sağlanıp çözüm sağlanır.

 

Windows kategorisindeki diğer makalelerimizi incelediniz mi ? ( Konu Linki )

Windows update özelliğini tamamen nasıl kapatabiliriz? ( Konu Linki )

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: dmz ile port açma, modem portlarını tamamen açma, Modemdeki Tüm Portlar Nasıl Açılır?, modemden tüm portları açma, modemin portlarını açma, modemin tüm portlarını açma, tüm portları açma
Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Modemdeki Tüm Portlar Nasıl Açılır? (2 Yorum)

    • Dmznin bulunmaması bu özelliği desteklememesinden kaynaklanmaktafır.Modeminiz bu özelliği desteklemiyorsa 1-65535 arası portları açmanızda aynı sonucu verecektir.