Kesintisiz Güç Kaynaği Şarj Almıyor Nasıl Tamir Edilir?

Kesintisiz güç kaynağı nedir?

Kesintisiz güç kaynakları bilgisayarlarımızı veya çalıştırmak istediğimiz az elektrik harcayan ve düşük voltajlı parçaları elektriğin gittiği esnalarda belirli bir süre elektrik ihtiyacını karşılayarak çalıştırabilecek düzeyde enerji üreten bir yapıdır.

Kesintisiz güç kaynaklarını çok sık kullanmasakta şirketlerde, internet kafelerin ana bilgisayarlarında, veya daha büyük güç kaynakları olan jeneratörlerle sunucuları besleyen kaynakların olduğunu hepimiz bilmekteyiz. İşte bu güç kaynakları sürekli olarak elektriğe bağlı olması ve kullanılmıyormuş gibi durmasına rağmen elbetteki 7/24 çalışmaktalar.

kesintisiz-guc-kaynagi-sigortasiEğer aksi bir durum olsa elektriğin gittmesiyle güç kaynağına bağlı bilgisayar veya elektronik aletin kapanması bir olurdu. Ancak bukadar sık kullanıyor olmamıza rağmen güç kaynağı tamiri veya güç kaynağı bakımı için pek vakit ayırmamaktayız. İşte bu nedenden dolayı güç kaynağı bozulma durumları ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Bunun için güç kaynaklarımızın bakımını aksatmamalıyız.

Geçtiğimiz günlerde ofisimizde kullanmış olduğumuz bir güç kaynağını temizlik yapan bir arkadaşımızın yanlışlıkla güç kaynağına elektrik süpürgesi bağlaması sonucunda güç kaynağı kullanılamadı. Ardından hem sizleri bilgilendirmek adına hemde güç kaynağımızı çalışır pozisyona getirebilmek adına tamirini gerçekleştirdik. Bununla birlikte sizler içinde video çektik. Makalemizin sonundan videomuza erişebilirsiniz.

 

Bozulan Kesintisiz Güç Kaynağı Nasıl Tamir Edilir?

Kesintisiz güç kaynağını tamir etmek için öncelikle bilmemiz gereken nokta güç kaynağının neden bozulduğunu bilmemizdir. Çünkü güç kaynağını denemek için elektrik kablosunu güç kaynağına takanlar var… 😀

cam-sigortaBu nedenden dolayı güç kaynağının neden bozulduğunu bilmelisiniz. Örneğin bizim güç kaynağımızın bozulmasının sebebi fazla akım çekilmesi. Bu durum 2 şeye neden olabilir. 1 incisi kuvvetli ihtimalle kesintisiz güç kaynağının sigortasının yanması. Kesintisiz güç kaynağındaki sigortalar normal bildiğimiz sigortalardan değildir. Eğer sadece bir bilgisayarı çalıştıracak düzeyde güç kaynağı kullanıyorsanız sizlerde cam sigorta kullanılıyordur. Cam sigortanın ne olduğunu bilmiyosanız yandaki görsele bakabilirsiniz.

 

Diğer 2 inci ihtimal ise kartın yanmasıdır. Bu durmda malesef yapılacak bir işlem yoktur.

 

Fazla Elektrikten Bozulan Güç Kaynağı Nasıl Tamir Edilir?

Yapılabilecek işlemler ilk başta kabloların kontrol edilmesi değil ilk başta cam sigortanın kontrol edilmesidir. Çünkü eğer videomuzu izlediyseniz görmüşsünüzdür; güç kaynağının içini açtık fakat sorun cam sigortadan kaynaklandığını farkettik bu nedenle ilk cam sigorta kontrol edilmeli. Daha sonra cam sigorta sağlamsa kabloların yerinden çıkıp çıkmadığını kontrol edin. Eğer kablolar yerinden çıkmadıysa kopukluk veya yanık bir yerin olup olmadığını kontrol edin. Ardından değişim yaparak sorunu çözebilirsiniz.

 

Cam Sigorta Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Cam sigorta alırken yanan sigortanın aynı amperinde almaya dikkat edin. Cam sigortanın demir kısmında amper ve diğer bilgileri yer almaktadır. Aynısından almaya dikkat edin.

 

 

Nasıl Tamir Ettik?

 

 

Konuyla ilgili olarak çözüm bulamayanlar yorumlardan bizlere bildirebilirler. Memnuniyetle yardımcı oluruz.

 

Sorun Çözümü ile ilgili diğer makalelerimizi incelediniz mi? Sizin için faydalı içerik ve çözümlerin olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

Yazar Hakkında

AnonimProfesor {Profesor}[email protected]

Paylaşılmayan bilginin kimseye faydası yoktur.

Yorumlar


Sen de Yorumla!( Dikkat! Yorum bildirimlerinden anında haberdar olmak için lütfen doğru mail adresi giriniz.)