İp Kamera Nedir? Normal Kameraya Göre Farkı Nedir?

İp Kamera Nedir? Normal Kameraya Göre Farkı Nedir?

İp Kamera Nedir? Normal Kameraya Göre Farkı Nedir?

İP kamera sistemleri son zamanlarda diğer kamera sistemlerine göre daha sıklıkla tercih edilmektedir. Bu sistemin en büyük özelliği kaydetmiş olduğu görüntüyü tam anlamıyla bir dijital veriye çevirmeyi başardıktan sonra kullanılan ağ sistemi üzerinden görüntüleyici cihaza yönlendirmektedir. Yani iş yerinize ait depoyu, merkezi ve farklı noktaları bu sistem ile rahatça görüntüleme şansına sahipsiniz.

Özellikleri arasında mobil cihazlarda bulunmaktadır. Çalışması için kayıt cihazı, çalışması için kart sistemi, internet ve network ağı, kablolu ya da kablosuz İP kamera ve bilgisayar sistemleri gerekmektedir. Hareket algılama özelliğinin de yer aldığı sistemde tüm işlemler otomatik olarak yapılmakta ve kullanıcıya aktarılmaktadır.

 

Normal Kamera Sistemlerinden Farkı Nedir?

Normal kamera sistemleri olarak anlatılmak istenen analog kamera kullanımıdır. Bu iki sistem aslında kullanıcıya aynı hizmeti veriyor olsa da ikisi arasında ki temel fark görüntüyü işleme şekilleridir.

İP kamera sistemi görüntülerin tamamını bir veriye dönüştürerek işlemlerini yürütürken, analog sistemler ise DVR kayıt cihazına aktarmaktadır. Bu basit detay da İP sistemini diğer sisteme göre farklı avantajlara sahip olmasını sağlamaktadır. Birçok cihazdan erişim sağlanabilmesi, herhangi bir bilgisayar sistemi ile çalışmasına gerek duymaması ve yüksek görüntüde kayıt yapabilmesi ile fark yaratmaktadır. Ayrıca en önemli detayı da sistemin kurum maliyetinin çok düşük olması ve bakım için çok fazla harcama yapılmayacak olması da artıları arasındadır.

 

Temel olarak maddelendirilmesi gerekirse:

 

İp Kameralar Normal Kameralar
– DVR cihazına ihtiyaç olmadan kayıt yapabilir – Kayıt için DVR cihazı gereklidir
– Micro SD karta kayıt yapar – Harddisk alınması gerekir
– İnternet üzerinden izlemek için ayarlama gerektirmeden doğrudan izleme programları bulunur. – Doğrudan programları bulunur ancak modem üzerinden port ayarları yapılmalıdır.
– 360 derece kameralar bulmak kolaydır. – 360 derece kameralar kolaylıkla dvr cihazına bağlanılamayabilir.
– Ses gönderebilir ses alabilir. (Canlı görüşme) – Sadece ses kaydı yapabilir

 

Temel olarak yukarıda listelendirildiği gibidir. Şöyle genel olarak bakacak olursak aslında ip kameralar mantıklı gibi gözükmektedir. Ancak ip kameranın çalınması durumunda kayıt edilen veriler kaybolabilmektedir. DVR cihazlarında kamera ile dvr cihazları farklı yerlerde bulunur. Bu nedenle genelde DVR ile kayıt tercih edilir.

Bkz. Kamera İzleme Programı İndir

 

Genel kategorisi içerisinde yer alan diğer makalelerimizi incelediniz mi? Sizin için faydalı içeriklerimizin olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+


Eklenme Tarihi: 12 Aralık 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın