/h/123456.html Referans Spam Trafik Nasıl Engellenir?

/h/123456.html Referans Spam Trafik Nasıl Engellenir?

/h/123456.html Referans Spam Trafik Nasıl Engellenir?

 

Yazıyı okumaya başlamadan önce lütfen yazının tamamını okuyunuz. Bilgi edinmeden çözüm sağlanamaz!

Bu bilgileri kendi web sitesini yükseltmek amacıyla herkes paylaşmaz. Rekabet ortamında kim topuğuna sıkmak ister ki? Bu nedenle sizlerden bu yazıyı web sitenizde değil yazının en altındaki paylaşım ikonlarından sosyal medyada veya forumlarda paylaşarak bilgi edinimi arttırmanızı rica ediyoruz.

Bunların dışında konuyla ilgili düşüncelerinizi yorumlara bekliyoruz.

 

Webmasterlar internet sitelerini belli bir seviyeye çıkartmasının ardından bir takım kişiler tarafından veya seo hizmeti veren firmalar tarafından sıralamayı düşürmek için  spam trafik çalışmaları yapılmaktadır. Bu durumu webmasterlar farkedene kadar binlerce sıralama kaybına uğrayabilir.

Ancak tabikide bizim amacımız web sayfamızı üst sıralara taşımaktır. Geçtiğimiz günlerde web sayfamızın birçok başlıkta sıralama kaybettiğini gördük ve bunun nedenini araştırmaya başladık. Gerek google analytics verileri olsun gerekse log kayıtlarından  girişleri kontrol etmek olsun tüm yönden geniş bir araştırma içerisine girdik.

Bunun sonucunda referans olarak web sayfamıza gönderilen birden fazla yönlendirme olduğunu fark ettik. İşte tam bu noktada yönlendiren sayfalara baktığımızda spam içerikli sayfalar olduğunu, 1-2-3-4 şeklinde birden fazla domain açarak herbirinden spam trafik gönderdiklerini tespit ettik. Şimdi neler yapabiliriz, spam gönderen siteler kimler gibi soruların cevabını arayalım.

 

Spam Trafik Gönderen Siteler

Bu siteler genelde kendilerini belli etmemek amacıyla gece geç saatlerde yani 04:00 civarında spam trafik gönderimine başlarlar. Eğer gece 4 civarında gerçek zamanlı ziyaretçilerinize bakabilirseniz hangi siteden trafik aldığınızı görebilirsiniz. Bunu söylememizdeki temel sebep bazen analytics’te referanslara baktığınızda farklı bir web sitesinin gözükmesidir. Bu durumda kendilerini gizlemiş olmaktalar ve sürekli spam trafiğer devam etmektedirler. Şimdi analytics’ten yakalamış olduğumuz birkaç spam trafik gönderen site gösterelim.

spam-trafik-gonderen-siteler-2

 

spam-trafik-gonderen-siteler-2 spam-trafik-gonderen-siteler

 

h-12345-html-spam-trafik-engelleme

 

Farkettiniz değil mi?

Gerçek zamanlı olarak spam trafik gönderen siteler 15-reasons-for-seocom ancak referans ile yönlendirmelere baktığımızda 99-reasons-for-seocom olduğu gözükmekte. Bu trafik günden güne değişmektedir ve oturum sürelerine baktığımızda sürekli bir dalgalanma görürüz. İşte bu bize zarar verir.

 

 

Spam Trafik Gönderen Sitelerin İp Adresini Bulma

Spam gönderen siteleri engellemek için öncelikle tespit ettiğiniz domainlerin ip adreslerini bulmalısınız. Bunun için aşağıdaki bağlantıya tıklayanız.

 

Domain İp Adresini Öğrenme

 

Ardından karşınıza gelen ekrana spam trafik gönderen sitenin domain adresini yazın ve search sekmesine tıklayın.

spam-gonderen-sitenin-ip-adresini-bulma

 

Karşınıza çıkan ekranda sayfayı biraz aşağı kaydırdığımızda ip adresi yer almaktadır. Aşağıdaki görselden bakabilirsiniz.

 

domain-ip-adresi-bulma

Evet domain adresinin yani spam trafik gönderen sitenin ip adresine ulaştık. Peki şimdi nasıl siteye girmesini engelleyeceğiz?

 

Spam Trafiği Nasıl Engellerim?

Bunun için öncelikle web sitenizde cloudflare kullanıyor musunuz bunu bilmeniz gerekmektedir. Çünkü cloudflare kullanan bir web sitesi ile kullanmayan bir web sitesindeki yöntemler farklılık göstermektedir.

Öncelikle cloudflare kullanmayan web siteleri için spam trafiği engellemeye bakalım ardından cloudflare kullanan siteler için web sitesi spam trafiği engellemeye bakalım.

 

Cloudflare Kullanmayan Web Siteleri İçin Spam Trafiği Engelleme

Cloudflare kullanmayan web sitelerinde istekler doğrudan hosta gönderilir ve host tarafından istekler ziyaretçiye geri iletilmesiyle birlikte istenilen sayfaya ulaşılmış olur. Bu bağlamda ziyaretçinin ip adresi sayfayı ziyaret eden asıl kişinin ip adresidir. Bu ip adresine engel koymanız durumunda sitenize bağlantı kuramayacaktır.  Makalenin uzamaması için başlıklar tek tek açıklanmıştır.

Daha fazla ayrıntılı bilgi için diğer yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bkz. CPanel Üzerinden Spam Trafik Nasıl Engellenir

 

Cloudflare kullanmaksızın referans olarak gelen trafiği nasıl engelleyeceğimizi öğrendik. Şimdi sıra cloudflare ile nasıl engelleyeceğimizi öğrenmekte.

 

Cloudflare Kullanan Web Siteleri İçin Spam Trafik Nasıl Engellenir?

Cloudflare kullanan web siteleri, ziyaretçisinden gelen istekleri doğrudan siteden alamazlar. Bunun önünde cloudflare denilen proxy mantığıyla çalışan bir engel bulunmaktadır. Cloudflare kullanan bir web sitesinde ziyaretçiden gelen istek önce cloudflare tarafından alınır. Daha sonra cloudflare bu isteği web sayfasından alır ve ziyaretçiye iletir.

Peki engellemeyi cloudflarede nasıl yapacağız?

Bkz. Cloudflare Üzerinden Spam Trafik Nasıl Engellenir?

 

Tüm bunları yaptık bitti mi peki? Hayır bitmedi. Şimdi yapmamız gereken şey ise bu referansları reddettiğimizi google’a bildirmek. Aksi halde sıralama kaybı devam edecektir.

 

Referans Linki Reddetme

webmaster-tools-baglantiyi-reddetBunu yapabilmek için öncelikle webmaster tools’a giriş yapın. Ardından spam trafik gönderen tüm web sitelerini alt alta olacak şekilde bir not defterine kayıt edin. Her domain önüne “domain:” ifadesini yerleştirin. Örnek reddetme listesini aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

 

Reddetme Listesini İndirmek İçin Tıklayınız

 

Ardından aşağıdaki bağlantıya tıklayarak webmaster tools reddetme bölümüne geçiş sağlayalım.

 

Bağlantıyı Reddet Bölümü

 

Buraya dikkat! Eğer daha önceden reddettiğiniz bağlantı varsa altına eklemeyi unutmayınız. Bu aracın yanlış kullanılması sonucunda backlinkleriniz boşa çıkabilir.

Burada “Bağlantıyı Reddet” butonunu göreceksiniz. Buna tıklayınız. Ardından yukarıdaki görseldeki gibi bir pencere açılacaktır. Eğer varsa önceden reddettiğiniz listeler indir butonuna tıklayarak listeyi indirip yeni listenizin altına ekleyiniz. Eğer yoksa doğrudan “Dosya Seç” sekmesine tıklayarak kaydetmiş olduğunuz not defterini seçiniz. Ardından “Gönder” ikonuna tıkladığınızda artık bu referanslar web sayfanızı etkileyemeyecek ve birdaha web sayfanıza bağlantı kuramayacaktır.

 

Evet biraz uzunca bir yazı oldu ancak spam trafikten kurtulma yöntemi olarak bunu bulabildik. Eğer yeni yöntemler keşfedersek sizlerle paylaşacağız. 

Yapamayanlar yorum atarsa destek sağlayabiliriz.

 

Sıralamanızı arttırmak için aşağıdaki yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

 

 

Webmaster kategorisi içerisinde yer alan diğer makalelerimizi incelediniz mi? Sizin için faydalı içeriklerimizin olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
[Toplam: 2 Ortalama: 5]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: Cloudflare Kullanan Web Siteleri İçin Spam Trafik Nasıl Engellenir?, Cloudflare Kullanmayan Web Siteleri İçin Spam Trafiği Engelleme, spam gönderen siteler, Spam Sitenin İp Adresini Bulma, Spam Trafik, Spam Trafik Gönderen Siteler, Spam Trafik Nasıl Engellenir?
Eklenme Tarihi: 14 Aralık 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın