Format Atarken Mouse ve Klavye Çalışmıyor

Format Atarken Mouse ve Klavye Çalışmıyor

Format Atarken Mouse ve Klavye Çalışmıyor

Her geçen gün yeni donanımların ortaya çıkmasıyla birlikte birçok yeni yazılımlarda gün yüzüne çıkmaktadır. Artan program ihtiyacımıza karşılık olarak bilgisayarımıza yüklemiş olduğumuz programlar ve kullandıktan sonra sildiğimizde arta kalan dosyaların birikmesiyle bilgisayarlarımızın ağırlaşması kaçınılmaz bir sorun haline gelmektedir. Bu durumu kimi zaman bazı programlar vasıtasıyla gidermeye çalışsakta kimi zamandada hiç programlarla uğraşmaksızın doğrudan format atılma yöntemi kullanılmaktadır. İşte böyle durumlarda format esnasında karşımıza çıkan bazı problemlerden birisi olan format esnasında klavye ve mouse çalışmama sorunu bizlerin kafasını kurcalamaktadır. Bios ekranından yapılan ayarlar bile netice vermemesi durumunda sizlere önereceğimiz 2 ayarı yaptığınız taktirde %90 ihtimalle probleminiz çözülecektir.

Şimdi gelelim bilgisayarı açınca mouse klavye çalışmama sorununa…

Format atarken usb görmeme hatası bazı zamanlarda biostan kaynaklanan bazı zamanlardada anakart nedeniyle uefi çalıştırılmayan işletim sistemlerinden kaynaklanan bazı zamanlarda ise fast boot nedeniyle oluşan bir problemdir.

Bu problemi aşmak için aşağıda sizlere 2 yöntemden bahsedeceğiz.

 

1- UEFI Kurulumu

Uefi kurulum için bilgisayarınızı ilk açtığınızda bazı anakart modellerinde f8 bazılarında f11 bazılarındada farklı tuşlarla boot ekranına gelerek örneğin “yufdisk usb” yerine “UEFI yufdisk usb” yi seçmeniz durumunda uefi kurulumu başlayacaktır ve mousenizi hareket ettirebileceksiniz. Aşağıdaki resim’i inceleyebilirsiniz.

 

windows-uefi-kurulum

 

2- Bios Usb Ayarları

Bu ayarda ise bios ekranınıza delete tuşu f2 tuşu ile (anakartınızda hangi tuş tanımlıysa ona basın) bios ekranına girin. Ardından USB Keyboard Support – USB Mouse Support seçeneklerinin etkin (enabled) edin. Daha sonra f10 tuşu yardımıyla veya save bölümünden bios ayarlarınızı kayıt edin ve çıkış sağlayın. Bilgisayarınız yeniden başladığında uefi kurulumu yaparak problemsiz bir biçimde bilgisayarınıza format atabileceksiniz.

 

Format esnasında ilerleyen süreçte yeni bölüm oluşturulamıyor hatası alırsanız mutlaka aşağıdaki linkteki makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

 

Bkz. Format Atarken Yeni Bölüm Oluşturulamıyor Hatası

 

Sorun çözümü kategorisi içerisinde yer alan diğer makalelerimizi incelediniz mi? Sizin için faydalı içeriklerimizin ve çözümlerimizin olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: bilgisayarı açınca mouse klavye çalışmama sorunu, Bios Usb Ayarları, format atarken mouse çalışmıyor, format atarken mouse görmüyor, Format atarken usb görmeme hatası, format esnasında klavye ve mouse çalışmama sorunu, UEFI Kurulumu
Eklenme Tarihi: 6 Ağustos 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın