Ev Egzersizi Nasıl Yapılmalıdır

Yolu fizik tedavi kliniğine düşen bilir. Size orada küçük broşürler verilir ve evde egzersizler yapmanız için basit hareketler gösterilir. Ya da internete “bel, boyun, kalça vs gibi ağrılar için egzersiz” yazar, kendiniz edinirsiniz. Peki ya bunlar Nasıl kullanılır?
Evet basit gözüktüğü için kimse bunlara saygı göstermez akabinde kimse uygulamaz,  fizik tedavinin işe yaramadığından dem vurulur.
Bunlar probleminize yönelik anahtar hareketlerdir aslında. Kimse sizden kilolar kaldıracak kadar kuvvetlenmenizi beklemez.
Burada amaç bir bina inşa eder gibi kaslarınıza uygun kuvvetle temelden başlamaktır. Kaslarınızın yer çekimine karşı günlük aktivitelerinizi zorlanmadan gerçekleştirebilecek kadar güçlenmesi yeterlidir. Bu broşürlerde birden fazla egzersiz gösterilir. Eğer rahatsızlığınız veya bir ağrınız yoksa bu broşürler sağlığınızı devam ettirmeniz için o bölge ile ilgili bütün hareketleri kapsar.
Fakat belirli bir rahatsızlığınız varsa mesela boyun fıtığınız varsa, bütün hareketler size iyi gelmeyecektir. Çünkü boyun fıtığı için başka, boyun düzleşmesi için başka, kanal daralması için başka egzersizler gerekebilir bu da ağrınızda bir artışa sebep olabilir. Bu yüzden eğer bir profesyonelden yardım alamıyorsanız bu tür egzersizleri bedeninizi dinleyerek yapmalısınız. Ağrınız arttığında bırakmalı yorulduğunuzda zorlamamalısınız veya tekrar sayısını ona göre ayarlamalısınız.
Egzersizi bıraktıktan bir süre sonra ağrı devam ediyorsa bu size iyi gelmeyen bir hareket olduğu anlamını taşır. Acının üstüne gitmek diye bir mantığı asla kabul etmeyin.
Aynı şey “bel ağrısı için en iyi egzersizler, siyatik ağrısı için en önemli germeler, boyun fıtığından kurtulmak için bunları günde 5 kez yapın, omuz ağrısına şifa” gibi videolar için de geçerlidir. Bunlar genel olarak faydalı videolar olabilir ama size iyi gelmeyebilir.
Bu yüzden bedeninize karşı farkındalığınız tam olmalıdır.
Videoları birebir taklit etmeye çalışsanız bile sizi düzelten kimse olmayacağı için aslında bambaşka şeyler yapıyor olmanız kuvvetli bir ihtimal. Unutmayın ki hastalık yoktur hasta vardır ve her hasta kendi başına değerlendirilmelidir. İlerleyen süreçte vakit buldukça bu sitede paylaşacağım yazıları okurken veya videoları izlerken bu yazımı göz önünde bulundurmanızı önemle rica ederim.
Sormak istediğiniz soruları yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Sağlık kategorisi içerisinde yer alan diğer makalelerimizi incelediniz mi? Sizin için faydalı içeriklerimizin olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

Yazar Hakkında

AnonimFzt. Furkan ÖZDEMİR {Fzt. Furkan ÖZDEMİR}[email protected]

Ankara doğumluyum. Gazi Üniversitesi Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü mezunuyum. Gazi Üniversitesinde Lisansüstü eğitimime devam etmekle beraber Başkent Üniversitesinde Araştırma Görevlisi olarak görev yapmaktayım.

Yorumlar

Yorumlar(10)
  • Zahide
   Zahide 23 Ekim 2018

   Furkan bey merhaba benim boynum çok fazla ağrıyo ev işlerini yaparken sürekli eğildğimden mi bilemiyorum. sırt ağrılarım çok fazla nasıl hareket etmem gerekiyo söylerseniz memnun olurum

   • Yufersu
    Yufersu 23 Ekim 2018

    Merhaba, Furkan bey sizlere en kısa sürede geri dönüş sağlayacaktır. Yanıt aldığınızda mail adresinize bildirim göndereceğiz. Geçmiş olsun.

   • Fzt. Furkan ÖZDEMİR
    Fzt. Furkan ÖZDEMİR 26 Ekim 2018

    İyi günler Zahide Hanım,
    Egzersizler ve yapılabilecekler her hastanın kendi durumuna özeldir o nedenle öncelikle kendi durumunuzun değerlendirilerek size özel egzersizlerin belirlenmesi gerekir. Ancak herkes için faydalı olabilecek bir takım egzersizler bulunmaktadır. Aşağıda linkini verdiğimiz egzersizleri gün içerisinde yaparak ağrılarınızda bir miktar hafifleme sağlayabilirsiniz.Onun haricinde ileriki günlerde doğru duruş ve vücut düzgünlüğüne dair bir yazı hazırlamayı planlıyoruz. Takipte kalın lütfen. Geçmiş olsun.

    https://www.yufersu.com/fibromiyalji-5-temel-egzersizle-agrilarinizi-hafifletin.html

    • Zahide çimen
     Zahide çimen 26 Ekim 2018

     Hocam çok teşekkür ederim. Verdiğiniz adresten egzersiz programını uygulamaya çalışacağım. Bunları sert bir zeminde mi yapmalıyız yoksa yumuşak zemindede yapabilirmiyiz. Birde ortapedik boyunluk kullandığımda boyun ağrım azalıyo. Sürekli kullanmak zarar verir mi. Eşim kaslarını zayıflatır sürekli kullanma çok ağrıdığında kullan dşiyo. Tekrardan teşekkür ederim.

     • Fzt. Furkan ÖZDEMİR
      Fzt. Furkan ÖZDEMİR 26 Ekim 2018

      Bir sandalyede yapmanızı tavsiye ederim sırtınız destekli olmalı. Onun haricinde boyunluk derken ortopedik yastık mı yoksa gün içerisinde sürekli boyunluk mu takıyorsunuz ?

      • zahide
       zahide 26 Ekim 2018

       Hocam şu kazadan sonra takılan boyunluklar varya onu takıyorum. boynumu yukarı doğru çekiyor rahatlatıyo. ağrımaya başlayınca takıyorum ağrı geçince çıkartıyorum.

    • zahide
     zahide 26 Ekim 2018

     Sandalyede yapacağım sağolun Furkan bey

  • İsim vermek istemiyorum
   İsim vermek istemiyorum 23 Ekim 2018

   Siyatik bel ağrım var doktra gittiğimde doktor bana birkaç hareket verdi. Yazınızda ağrının üstüne gidilmemesi gerektiğinden bahsetmişsiniz ama ben resmen ağrıyan yerime doğru egzersiz yapıyorum. Belim dahada çook ağrımaya başladı. hareketleri yapmasam belim dahada çok ağrıyor. birde öne doğru eğilince belim çok ağrıyor ne yapmam lazım Allah rızası için cevap verin. zor durumdayım

   • Yufersu
    Yufersu 23 Ekim 2018

    Merhaba, Furkan bey sizlere en kısa sürede geri dönüş sağlayacaktır. Yanıt aldığınızda mail adresinize bildirim göndereceğiz. Geçmiş olsun.

   • Fzt. Furkan ÖZDEMİR
    Fzt. Furkan ÖZDEMİR 26 Ekim 2018

    İyi günler,
    Ağrının üstüne gitmemekten kastım ağrıyı artıran aktivitelerde biraz daha dikkatli olmanız gerektiğidir. Bu verilen egzersizler büyük ihtimalle sizin için gerekli olan egzersizlerdir ancak sizin egzersizlerinizi düzgün yapıp yapmadığınız ve durumunuza özel daha detaylı bir egzersiz programı için bir fizyoterapiste başvurmanızı öneririm. Size yardımcı olmayı isterim ancak durumunuzu bilmeden her hangi bir tavsiyede bulunamıyorum malesef. Danışmak istediğiniz başka bir şey olursa bana ulaşabilirsiniz.
    Geçmiş olsun


Sen de Yorumla!( Dikkat! Yorum bildirimlerinden anında haberdar olmak için lütfen doğru mail adresi giriniz.)