En Etkili Hıçkırık Geçirme Yöntemi

Hıçkırmak insan doğasında var olan bir durumdur. Hıçkırmak kısa süreli olarak tekrar tekrar diyafram adı verilen kasın kasılmasıyla oluşur.

 

Hıçkırığı geniş bir tabir ile açıklarsak, göğüs boşluğu ve karın boşluğunun arasında bulunan diyafram kasının istem dışı kasılmasıyla birlikte ses tellerinin bulunduğu yerde gırtlağın aniden kapanmasıyla meydana gelen ve sonucunda ses çıkan bir durumdur.

 

Hıçkırık Nasıl Oluşur?

Hıçkırık, diafragmayı etkileyen sinirin veya sinirlerin uyarılması sonucunda ortaya çıkar.

 

Hıçkırığı Nasıl Geçirebiliriz?

hickirik-diyaframBu yöntemleri en etkilisinden en etkisizine doğru sıralayalım.

 

     1- Korkutarak Geçirme

Hıçkırmakta olan bir kişiyi habersiz olduğu bir vakit korkuttuğunuzda diyafram kasılmaları sona erecek ve hıçkırık kesilecektir.

 

     2- İki Kulağıda Tıkayarak Su İçmek

Hıçkıran bir kişi iki kulağınıda iyice kapatmak suretiyle 1 su pardağı su içerse hıçkırığı kesilecektir. Tıbbı olarak nedenini bilemiyoruz fakat denenmiş ve birçok kişi tarafından işe yaradığı doğrulanmıştır.

 

     3- Nefes Tutmak(Önerilmez)

Uzmanlara göre hıçkırığın geçmesi için vücutta karbondioksit oranının artması gerekmektedir. Bu nedenle nefesinizi tutarak hıçkırığınız hafiflemesini veya geçmesini sağlayabilirsiniz. Ancak bu yöntem hem uzmanlar tarafından hemde bizim tarafımızdan pek önerilmeyen bir yöntemdir.

 

    4- Kese Kağıdını Solumak

Uzmanlara göre en etkili ve tek yöntem kese kağıdını solumaktır. Kese kağıdını soluduğumuzda karbondioksit soluruz ve bu nefes tutmak ile aynı etkiyi sağlıklı bir şekilde verir demektedirler.

 

 

Sağlık ile ilgili diğer makalelerimizi incelediniz mi? ( Konu Linki )

Vücudumuzda Neden Gaz Oluşur? ( Konu Linki )

 

Yazar Hakkında

AnonimYufersu {Yufersu}[email protected]

Yorumlar


Sen de Yorumla!( Dikkat! Yorum bildirimlerinden anında haberdar olmak için lütfen doğru mail adresi giriniz.)