Database Prefix Nedir? Nasıl Kullanılır?

Database Prefix Nedir? Nasıl Kullanılır?

Database Prefix Nedir? Nasıl Kullanılır?

Database internet ortamında verileri belirli yöntemlerle listeleyerek depolayan bir yazılımdır diyebiliriz. Verileri belirli bir şekilde düzenleyerek ayrı ayrı kalıplar içerisinde tutan (örneğin: kayıt yeri, makale bölümü, yorum bölümü, giriş çıkış kayıtları, ip adresileri vs) bu sistemle birlikte pek çok kolaylık sağlanmaktadır. Database’nin Türkçe karşılığıda veri tabanıdır.

Devlet kurumlarıda bu sistem sayesinde verileri çok rahat bir şekilde elde edebilmekte ve ihtiyacı olan bilgiyi çok rahat bir şekilde bulabilmektedir.

Bu bilgiler güvenliği sağlandığı durumlarda çok rahat bir şekilde kullanılabilmektedir. Farklı platformlar databaselerini farklı amaçlarda kullansalarda bizim asıl amacımız bilgileri düzenli bir şekilde kayıt altına almaktır. Örneğin bu makaleyi okurken sizde bir databasedeki bilgileri okumaktasınız. Veritabanındaki bilgiler ne kadar güzel yerlerine oturmuş değilmi?

Örneğin webmaster kategorisi içerisinde paylaşmış olduğumuz wordpress spam yorumları engelleme başlıklı makalemizle şuan okuduğumuz makale neden karışmıyor. İşte herşey böyle düzenli…

Veritabanı’nın ne olduğu hakkında detaylı ve örnek vererek sizlere açıkladık. Gelelim asıl konumuza…

 

Database Prefix Nedir?

 

database-prefix-nedir-nasil-kullanilirDatabase Prefix aynı veri tabanı üzerinde birden çok veritabanı barındırmaya imkan sağlayan bir yapıdır. Aynı veritabanına başka site yükleme işlemi yaparken bu yöntemi kullanmanız gerekmekte.

 

Örnekleyerek açıklamak gerekirse:

Atıyorum veritabanı isminiz yufersu.com

Bu veritabanı içerisinde whmcs bir hosting sitesi kurulu. İşte bu veritabanına (yufersu.com) birde mybb forum sitesi kurmayı planlıyorsunuz. Hosting hizmetini aldığınız yerde sadece 1 adet mysql hesabı kullanmanıza olanak tanıyor. İşte bu durumda işin içine database prefix giriyor. Aynı mysql hesabında birden çok site barındırma işlemi yapıyorsunuz.

 

Database Prefix Nasıl Kullanılır?

 

prefix-database-nedirVeritabanı prefix kullanmak için 2. kuracağınız sitenin veritabanı ön ekine birkaç karakter girmelisiniz.

Örneğin: yufersu.com veri tabanına bir site daha ekleyeceğiz.

İki sitede whmcs olsun. 1 siteye normal kurulum sağladığınızda tablo isimleri asdf123 olduğunu var sayalım. 2. siteye tablo ön eki koymazsanız aynı tabloda isimleneceği için veritabanı karışacaktır. 2. siteye ön ek olarak wh koduğunuzu düşünürsek 1. veritabanı tablo ismi asdf123 2. veritabanı tablo ismi ise wh_asdf123 olacaktır ve veriler karışmayacaktır.

 

Anlamadıysanız yorum bölümüne yazmanız durumunda gerekli desteği sağlayacağımızı bilmenizi isteriz.

 

Webmaster kategorisi içerisinde yer alan diğer makalelerimizi incelediniz mi? Sizin için faydalı içerikler olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: Aynı veritabanına başka site yükleme, Database, database prefix, Database Prefix Nasıl Kullanılır?, prefix
Eklenme Tarihi: 11 Mayıs 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın