CPanelden İp Engelleme Nasıl Yapılır?

CPanelden İp Engelleme Nasıl Yapılır?

CPanelden İp Engelleme Nasıl Yapılır?

Cloudflare kullanmayan web sitelerinde istekler doğrudan hosta gönderilir ve host tarafından istekler ziyaretçiye geri iletilmesiyle birlikte istenilen sayfaya ulaşılmış olur. Bu bağlamda ziyaretçinin ip adresi sayfayı ziyaret eden asıl kişinin ip adresidir. Bu ip adresine engel koymanız durumunda sitenize bağlantı kuramayacaktır.

Örnek ile açıklayalım.

İstanbul’un Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na geçmek isteyen kişiler köprüleri kullanmaktadır. Bu köprüyü ip filtresi olarak düşünürsek Anadolu Yakasından Avrupa Yakası’na geçmek isteyen birisine köprü kapatılırsa yani ip engeli konulursa geçiş sağlayamayacaktır.

Şimdi nasıl çözümleyeceğimize bir bakalım.

 

Cpanelden Referans Site Engelleme

Öncelikle Cpanel’inize giriş yapınız. Ardından İp Engelleme sekmesine tıklayınız.

 

cpanel-spam-gonderen-siteyi-engelleme

 

Ardından açılan sayfada “Bir İp veya Aralık Ekle” sekmesinin hemen altında bulunan boş alana domain ip adresini yazmalısınız. Domain ip adresini bilmiyorsanız aşağıdaki bağlantıdan domain ip adresini nasıl öğreneceğinizi görebilirsiniz.

Yazıyı biraz aşağı kaydırdığınızda ilgili başlıktaki linklere tıklayarak domain ip adresini sorgulayabilirsiniz.

Bkz. Spam Gönderen Sitenin İp Adresini Bulma

 

Daha sonra bulduğunuz ip adresini aşağıdaki gibi boş kutucuğa ekledikten sonra “Ekle” butonuna tıklayınız. Artık bu web sayfası sizin sitenizi ziyaret edemeyecektir veya spam trafik gönderemeyecektir.

 

Dikkat!!!

Eğer sitenizde cloudflare kullanıyorsanız bu yöntem işe yaramayacaktır. Cloudflare kullanan siteler için ip engelleme işlemleri için aşağıdaki yazımızı incelemelisiniz.

Bkz. Cloudflarede Spam Site Engelleme

 

Webmaster kategorisi içerisinde yer alan diğer makalelerimizi incelediniz mi? Sizin için faydalı içeriklerimizin olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: CPanel İp Ban Atma, CPanel Site Engelleme, Cpanelden Referans Site Engelleme
Eklenme Tarihi: 9 Aralık 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın