Cloudflare Ülke Dışına reCAPTCHA Koyma

Cloudflare Ülke Dışına reCAPTCHA Koyma

Cloudflare Ülke Dışına reCAPTCHA Koyma

Spam trafik gönderen siteler için veya yurtdışından gelen ziyaretçilerin gerçekliğini denetlemek için cloudflare tarafından sağlanan recaptcha desteğini kullanabilirsiniz. Bunun dışında spam gönderen site ip’sine engelde koyabilirsiniz. İp engellemesi koymadan önce bize göre bu uygulamayı denemelisiniz. Çünkü engelleyeceğiniz ip adresinde size referans olabilecek siteler olabilir. Bu nedenle ülke dışından spam trafik alıyorsanız ( ki genelde böyle oluyor ) ülke dışından erişim sağlamak isteyenlere güvenlik kontrolü getirin.

İsterseniz ip ban hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bkz. Cloudflare İp Adresi Engelleme

Ne demek istediğimizi anlamadıysanız aşağıdaki görsel durumu izah etmektedir. Sitenize seçtiğiniz ülkelerden bir trafik gelirse site açılır açılmaz aşağıdaki gibi bir doğrulama ile karşılaşacaklar. Böylelikle botların spam trafiği engelenmiş olacaktır.

cloudflare-site-girisine-recaptcha-koyma

 

Cloudflare Site Girişine Recaptcha Koyma

Öncelikle Cloudflare‘ye giriş yapmalısınız.

Cloudflareye gitmek için tıklayınız.

Ardından site sizi Dashboard yani Gösterge Paneli’ne yönlendirecektir. Buradan engelleme işlemlerini yapacağınız web sayfanızı seçin.

cloudflare-spam-ip-engelleme

Ardından açılan ekrandan üst tarafta bulunan Firewall sekmesine tıklayın ve ardından “Create a Frewall Rule” sekmesine tıklayın.

cloudflare-spam-trafik-engelleme

 

Bu sekmeye tıkladığınızda karşınıza gelen ekranda birkaç şey ayarlamanız gerekiyor. Aşağıdaki gibi “Field” kısmının altındaki kutucuğa tıklıyoruz ve buradan “Country” seçiyoruz. “Operator” kısmına dokunmayın ve “Value” yazan yere tıkladıktan sonra 1 ülke seçin. Ardından sağ tarafta bulunan “And” sekmesine tıklayın ve aynı işlemleri farklı ülke seçerek uygulayın.

 

cloudflare-ulke-recaptcha-engellemesi

 

Ardından hemen aşağıdaki sekmeye tıklayarak buradan “Challenge (Captcha)“yı seçin.

cloudflare-ulke-engellemesi

Ardından Save and Deploy‘a tıklayın.

Bu şekilde artık eklemiş olduğunuz ülkeler web sitenizi ziyaret ettiği sırada insan doğrulaması olan recaptcha’ya takılacaklardır ve doğrulama yapmak durumunda kalacaklardır. Botlar bu doğrulamayı geçemeyeceğinden dolayı spam trafik gönderimi yapamayacaklardır. Bunun dışında farklı yazılımlar kullanılarak sitenize anti seo çalışmaları yapanlarıda bir nebze engellemiş olacaksınız. 

Tabiki spam trafikten sadece bu şekilde kurtulamıyoruz. Bunun için diğer makalelerimizi mutlaka incelemelisiniz.

Bkz. Spam Trafikten Kurtulma Yöntemi

Yukarı bağlantı verdiğimiz yazımızda detaylı olarak bu konuya yer verdik. Gerek cloudflare gerekse cpanel üzerinden istediğiniz siteyi nasıl engelleyeceğinizi detaylı bir şekilde anlattık.

 

Webmaster kategorisi içerisinde yer alan diğer makalelerimizi incelediniz mi? Sizin için faydalı içeriklerimizin olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: Cloudflare, Cloudflare Site Girişine Recaptcha Koyma, Spam Trafik
Eklenme Tarihi: 11 Aralık 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın