Cloudflare İp Engelleme Nasıl Yapılır?

Cloudflare İp Engelleme Nasıl Yapılır?

Cloudflare İp Engelleme Nasıl Yapılır?

Cloudflare kullanan web siteleri, ziyaretçisinden gelen istekleri doğrudan siteden alamazlar. Bunun önünde cloudflare denilen proxy mantığıyla çalışan bir engel bulunmaktadır. Cloudflare kullanan bir web sitesinde ziyaretçiden gelen istek önce cloudflare tarafından alınır. Daha sonra cloudflare bu isteği web sayfasından alır ve ziyaretçiye iletir. Çalışma mantığı bu şekildedir.

Örnekle açıklayalım.

İstanbul Avrupa Yakası’nda bulunan bir eşyayı almak istiyorsunuz ve Anadolu Yakası’ndan Avrupa Yakası’na gitmeniz gerekiyor. Fakat siz başkasını göndererek o eşyayı sizin adınıza alıp size iletiyor. Tam anlamıyla böyle çalışmaktadır.

Şimdi ise nasıl ip engellemesi yapacağımızı öğrenelim. Bundan önce eğer cloudflare kullanmıyorsanız ve cpanel üzerinden engellemek istiyorsanız aşağıdaki makalemizi inceleyebilirsiniz.

Bkz. Cpanel Spam Trafiği Engelleme

 

Cloudflare ip engellemesi yapmadan önce tekrar düşünün. Aynı ip adresi üzerinde yüzlerce web sitesi bulunabilir. Bu web siteleri spam trafik sağlamıyor olabilir. Bunun için öncelikle alınabilecek önlemden bahsedelim.

 

Cloudflare Ülke Dışına Recaptcha Koyma

İp engellemesi koymadan önce bize göre bu uygulamayı denemelisiniz. Çünkü engelleyeceğiniz ip adresinde size referans olabilecek siteler olabilir. Bu nedenle ülke dışından spam trafik alıyorsanız ( ki genelde böyle oluyor ) ülke dışından erişim sağlamak isteyenlere güvenlik kontrolü getirin.

Detaylı bilgiyisi aşağıdaki yazımızdan inceleyebilirsiniz.

Bkz. Cloudflare Site Girişine reCAPTCHA Getirme

 

Şimdi asıl konumuza yani ip engellemeye dönelim.

Cloudflare İp Engelleme

Cloudflarede ip engeli yapmak için yine cloudflare gösterge paneline gelip web sayfanızı seçmelisiniz.

 

cloudflare-spam-ip-engelleme

 

Ardından açılan ekrandan Firewall sekmesine tıklayınız. Ardından sayfayı biraz aşağı indirdikten sonra “Access Rules” kısmını göreceksiniz.

cloudflare-spam-site-ipsini-engelleme

 

Burada kırmızı ile belirttiğimiz alanı doldurmamız gerekiyor. En sol kısıma yani “123.456.78.90” yazdığımız yere sitenin ip adresini yazıyorsunuz. İp adresini nasıl bulacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki makaleden başlığı bulabilirsiniz.

 

Bkz. Spam Trafik Gönderen Sitelerin İp Adresini Bulma

 

cloudflare-ip-engelleme-yontemi

Block yazan kısımda ise bu ip adresine ne yapacağınızı seçiyorsunuz.

Block, bu ip’den gelen trafiği engelle anlamına gelmektedir.

Bu bölümden isterseniz ekleyeceğiniz ip adresini beyaz listeye ekleyerek filtresiz geçişinide sağlayabilirsiniz.

Challenge‘de ise bu ip den gelen girişlere bir takım zorluklar çıkartmaktadır. Örneğin recaptcha doğrulaması istemektedir.

JavaScript Challenge’de ise java script ile birtakım zorluklar çıkartmaktadır. Biz spam sitenin ip adresinde birden fazla site barındığı için öncelikle zorluk çıkartmamız gerekiyor. Yani challenge‘yi seçmemiz gerekiyor. Ancak doğrudan bu ip adresini engellemek istiyorsanız Block seçmelisiniz.

 

Heme sağ tarafındaki kutucukta ise This Website ve All websites in account seçenekleri bulunmaktadır. Burada ise isterseniz sadece istediğiniz siteyi istersenizde o ip adresindeki tüm web sitelerine engelleme veya zorluklar çıkartabiliyorsunuz. Biz All websites in account diyerek devam edelim.

Spam gönderilen site” yazdığımız yerede herhangi bir not yazabilirsiniz. İlerde kontrol sağladığınızda neyin ne olduğunu bilmek için bir not bırakabilirsiniz.

Bu konuyla ilgili diğer makalelerimizi incelemenizi öneririz:

 

 

Webmaster kategorisi içerisinde yer alan diğer makalelerimizi incelediniz mi? Sizin için faydalı içeriklerimizin olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
[Toplam: 1 Ortalama: 5]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: Cloudflare, Cloudflare İp Ban, Cloudflare İp Block, Cloudflare Site Engelleme, Cloudflare Ülke Dışına Recaptcha Koyma
Eklenme Tarihi: 12 Aralık 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın