CGN İp Nedir? Nasıl Kurtulunur? Nasıl Anlaşılır?

CGN İp Nedir? Nasıl Kurtulunur? Nasıl Anlaşılır?

CGN İp Nedir? Nasıl Kurtulunur? Nasıl Anlaşılır?

İpv4 protokolünde ip adresinin dünya üzerinde azalmasıyla birlikte problemler baş göstermeye başladı. İnternet servis sağlayıcıları bu ip adreslerinin azalmasından ötürü her kullanıcısına farklı ip adresleri atayamaz duruma geldiler. Çözüm olarak ne mi buldular dersiniz?

Hepimizin başının belası cgn ip uygulaması…

Cgn ip nedir, cgn ip nasıl anlaşılır, cgn ipden nasıl kurtuluruz? İşte sorularınızın yanıtı…

 

Cgn İp Nedir?

Cgn ip dünya çapında azalan ipv4 adreslerinden ötürü hem maliyetleri azaltmak için hemde müşterilere çözüm sunulmak için oluşturulmuş bir havuz sistemidir. İçeriğinde 1 ip üzerinden yüzlerce kişiyi internete çıkarma işlemini sağlayan bir yapıya sahiptir. Haliyle aynı ip üzerinden internete çıkmanızdan ötürü kullanıcı güvenliği için portlar kapalı tutulmaktadır.

 

Cgn İp’de Port Açılır mı?

Cgn ip bir ip ile birdan fazla kişiyi internete çıkarttığı için güvenlik amacıyla internet servis sağlayıcıları tarafından port yönlendirmelerine kapalıdır.

Modem arayüzünüzden ve windows veya linux ortamda ayarlamanızı düzgün bir şekilde yaptığınızdan eminseniz ve hala portunuz açılmıyorsa cgn havuzunda olma ihtimaliniz yüksektir.

 

Cgn İp’de Olduğumuzu Nasıl Anlarız?

cgn-ip-adresiBunu öğrenebilmek için çok basit bir yöntem vardır.

İlk başta modem arayüzüne giriniz.

192.168.1.1 veya 192.168.2.1 olabilir. (Modem altın bulunan etiketten öğrenebilirsiniz)

Kullanıcı adı ve şifrenizi girdikten sonra modemin aldığı ip adresini bir kenara not ediniz.

Ardından aşağıdaki ip adresinizi öğrenme sitesine giderek public ip adresinizi öğreniniz.

 

Bkz. İp adresinizi öğrenmek için tıklayınız.

 

Sonuç:

Eğer modemin aldığı ip adresi ile public ip adresiniz değişikse malesef ki cgn ip havuzu içerisindesiniz. Fakat aynı ise dinamik ip veya statik ip adresi alıyorsunuz demektir.

Bu yöntemden başka bir yöntem daha bulunmaktadır.

Eğer modeminizin aldığı ip adresi 100.x.x.x şekilde ise cgn ip alıyorsunuz demektir. Genelde cgn ipler 100 ile başlayan ip adresleridir.

 

Konuyu özetlersek:

Cgn ip adresinden kurtulmak için ilk başta internet servis sağlayıcınıza dinamik ip adresine geçirmeleri için baskı uygulayınız. Eğer sonuç negatifse yapacak birşey yok; ayda belirli bir ücret karşılığında statik ip adresi almalısınız. Böylelikle modemi kapatıp açsanız dahi hem ip adresiniz değişmeyecektir hemde cgn havuzundan çıkmış olacaksınız.

 

CGN İp Mantığı Nedir?

Kısaca özetlemek gerekirse ev ağınız gibi düşünmeniz gerekiyor. Modeminiz evdeki her aygıta bir ip adresi tanımlıyor. Örneğin 192.168.1.10

Bu şekilde ip adresleri toplanıp tek ip üzerinden internete erişim sağlıyor. Tek ip adresinden kastımız public ip adresiniz.

Cgn havuzuda aynı şekilde çalışmakta. Tüm internet kullanıcıları tek ip’ye bağlı ve buradan internet erişimi sağlamaktadırlar.

 

CGN İp Kullanan Firmalar

Bunu sırasıyla yazmak istiyorum.

 

  1. Turknet
  2. Superonline
  3. Uydunet
  4. Ttnet

 

Ttnet elinde en çok ipv4 adresini barındıran servis sağlayıcı olmasından ötürü en az cgn kullanan servis sağlayıcıdır.

 

İnternet kategorisi içerisinde bulunan diğer makalelerimizi incelediniz mi? İlginize çekebilecek makaleler olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: cgn ip, CGN İp Kullanan Firmalar, CGN İp Mantığı Nedir, cgn ip nedir, cgn ip port açma, Cgn İp'de Olduğumuzu Nasıl Anlarız?, cgn ipde port açılır mı, ip adresinizi öğrenme
Eklenme Tarihi: 12 Mayıs 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın