Ateş Böceği Nasıl Işık Saçar

Ateş Böceği Nasıl Işık Saçar

Ateş Böceği Nasıl Işık Saçar

Ateş Böceği Nedir?

Ateş böcekleri genellikle köylerde veya kırsal alanlarda ağaçların bol bulunduğu bölgelerde, geceleri kuyruklarında (karın bölgesi) sarı veya yeşil şekilde yanan, yaklaşık 1 cm boylarında, erkekleri kanatlı dişileri kanatsız (birçok çeşidi bulunduğun için farklılık gösterebilir) tırtıla biraz benzer bir böcek türüdür. Peki ateş böcekleri nasıl ışık saçar merak ettiniz mi?

 

Ateş Böcekleri Hakkında Bilgi

 

disi-ates-bocegi

Ateş böcekleri gece havanın kararmasıyla birlikte ufak bir ışık saçarak karşı cinsini kendisine çekmek adına kuyruğunda (karnında) bulunan ışığını yakıp söndürür veya sürekli yakık bir biçimde tutar.

İnsanlar’ın bu durumu fark edip bakmaya gittiklerinde ise ışıklarını söndürerek (bizleri tehdit algılamaktalar) kamufle olurlar ve bulundukları yerden ayrılırlar.

 

Ateş Böcekleri Nasıl Işık Üretir?

ates-bocegi-isigi-nasil-cikarirAteş böcekleri bünyelerinde bulundurmuş olduğu “Lusiferaz” adlı kimyasalla hava içerisinde bulunan oksijenin temasından sonra ortaya ışık çıkmaktadır. Bu ışığı tehdit gördüğünde söndürmek için oksijen’in kimyasal’a ulaşmasını engelleyerek bünyesinden ışık saçılımını durdurur.

Bilim adamlarının ısı olmaksızın ışık üretilemez tezini çürüten bir canlıdır. Günümüz teknolojisi %80 %90 ışık verimliliği %20 %10 ısı açığa çıkması günümüzde gelebildiğimiz en son noktadır. Ateş böceklerinde ise %100 ışık verimliliği %0 ısı meydana gelmektedir. Bu nedenden dolayıdır ki bilim adamları bu duruma soğuk ışık ismini vermişlerdir. Bilim adamları ne kadar uğraşsa da bu sırrı hala çözebilmiş değiller.

İnternetten yapmış olduğumuz araştırmalara göre bilim adamları ateş böceklerinin içinde bulunan 2 farklı kimyasaldan 1 tanesini yapmayı başarmış ancak malesef ışık saçabilen bileşeni hala yapmayı başarabilmiş değiller.

 

Ateş Böcekleri Neden Işık Saçar?

Bundaki temel maksat makale başındada söylemiş olduğumuz gibi dişileri kanatsız olmasından dolayı erkekleri kendilerine çekebilmek adına ışıklarını kullanırlar.

 

Görülen ve söylenen ifadelere göre ateş böcekleri‘nin bazı türleri insan’ın karanlıkta önünü görebileceği biçimde yanmaktadır. Fotoğraflarla sizlere göstermiş olduğumuz ateş böcekleri dişi ateş böcekleridir. Kanatsız olmaları ve taş üzerinde sürünmelerinin sebebide budur.

 

Dişi Ateş Böceği Görselleri

 

ates-bocegi-neden-isik-yayar

 

ates-bocegi-isigi

 

 

ates-bocegi-yakin-cekim

 

 

ates-bocegi-erkek

 

 

Ateş böcekleri hakkında varsa bildiğiniz veya eklemek istedikleriniz yorumlara yazabilirsiniz. Ateş böcekleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

 

Genel kategorisi içerisinde yer alan diğer makalelerimizi incelediniz mi? Sizin için faydalı içeriklerimizin olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: Ateş Böceği Nedir, Ateş böcekleri, Ateş Böcekleri Hakkında Bilgi, Ateş Böcekleri Nasıl Işık Üretir?, Ateş Böcekleri Neden Işık Saçar, Lusiferaz, soğuk ışık
Eklenme Tarihi: 16 Temmuz 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın