Asgari Ücret Artacak Mı?

Asgari Ücret Artacak Mı?

Asgari Ücret Artacak Mı?

Enflasyon,(enflasyon nedir?) döviz kurlarında var olan dalgalanmalar derken asgari ücretliler için de karar zamanı geldi. Zira başlayacak toplantılar öncesinde komisyonların da hangi isimleri görevlendireceği de belli olmuş durumda. Hem işçilerin maaş konusunda neden artış istedikleri hem de geçim sıkıntıları ile ilgili olarak farklı bir yöntem de ilk kez bu sene izlenecek.

Öyle ki işverenler ve işçiler arasında yürütülen protokollerden yakın zamanda sonuç çıkmamıştı. Hal böyle olunca tabi ki asgari ücret maaşlarında yaşanacak artışın da önüne geçilmiştir. Ancak son dönemde yapılan konuşmalar ve görüşmeler işçiler adına yeni bir umut ışığını yakmış durumda. 2 bin liralık asgari ücretin hem seçim vaadi olması hem de ek desteklerin 2019 senesine yansımayacak olması son derece önemli anekdotlar arasında yer alıyor.

2019-asgari-ucret-artacak-mi

İşçiler, sendikalar ve yetkililerin hazır bulunacağı komisyondan çıkan kararın kısa zaman içerisinde oylanması ve net kararın açıklanması da bekleniyor. 2019 senesinin ilk aylarından itibaren geçerli olması beklenen yeni maaş oranları şüphesiz ki her kesim için büyük önem arz ediyor.

Dolayısı ile enflasyonun sürekli olarak artış gösterdiği bir sistem içerisinde işçilerin de maaşlarına zam istemesi pek çok kişi tarafından olumlu reaksiyonlara da sahne oluyor. Durum bu şekilde olunca asgari ücretlerin artışı konusunda biraz daha umutlu bir bekleyişin var olduğunu söylemek çok yanlış olmayacaktır. Bilindiği gibi asgari ücret mevcut durumda 1.603 lira. Asgari ücretin işçiler tarafından istenmesine karşılık iş verenler bu durumun tam tersinin olmasını istemekte. Artan işçi sayısının beraberinde gelen masraf fazlalığı esnaf’ın ekonomik gücünü zorlamakta. Bu nedenle ne olacağını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Enflasyon hakkında daha fala bilgi edinmek için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz.

Bkz. Enflasyon Nedir? Enflasyonu Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 

Genel kategorisi içerisinde yer alan diğer makalelerimizi incelediniz mi? Sizin için faydalı içeriklerimizin olabileceğini düşünüyoruz. ( Konu Linki )

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
[Toplam: 0 Ortalama: 0]
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: asgari ücret, asgari ücret artacak mı, asgari ücret ne kadar, haber, haberler
Eklenme Tarihi: 27 Kasım 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın